+48 795 442 384
Rezerwacja Online
Rezerwacja

Zielona Góra to miasto wieloletnich tradycji winiarskich. Przypomina o tym nie tylko organizowane co roku święto wina – Winobranie, ale też pozostałości po wytwórniach wina czy wszędobylskie Bachusiki. Oprócz tych oczywistości Winny Gród ma do zaproponowania wiele innych atrakcji! Zobaczcie pięć atrakcji, o których warto pomyśleć będąc w Zielonej Górze.

Dolina Gęśnika

Dolina Gęśnika, która swą nazwę wzięła od przepływającego tam strumienia, to zielone centrum miasta. To nie tylko miejsce występowania rzadkiej roślinności i życia mniejszych zwierząt. Dolina Gęśnika to świetne miejsce by schronić się w gorący dzień przed promieniami słonecznymi i odpocząć w cieniu przy orzeźwiającym strumyku. Obszar ten ciągnie się od ulicy Źródlanej, aż za Wagmostaw, który latem jest miejscem spotkań wielu Zielonogórzan. Pod koniec XIX wieku teren stał się miejscem wypoczynkowo-rozrywkowym, które cenione było przez mieszkańców za ciszę, spokój i bliskość natury. Kiedyś można było tutaj miło spędzić czas w restauracji, słuchając orkiestry grającej w muszli koncertowej oraz popływać łódkami. Dziś Wagmostaw i Dolina Gęśnika są po rewitalizacji – można odpocząć na ławce, wspinać się w parku linowym czy przyjść ze swoim psem na wybieg.

Palmiarnia

Zielonogórska Palmiarnia i tereny wokół niej pełnią w Zielonej Górze wiele funkcji. Palmiarnia sama w sobie jest miejscem, które zachwyci miłośników egzotyki – można tu zobaczyć jedną z najwyższych palm w Polsce. Oprócz ciekawej roślinności w Palmiarni można podziwiać różne gatunki ryb (rekiny sumowate, sumy afrykańskie, piranie) oraz żółwie. Ze względu na położenie na wzgórzu, Palmiarnia jest świetnym miejscem na podziwianie panoramy miasta. Teren wokół to Park Winny, który ma przypominać o winiarskich tradycjach miasta. Jest tutaj pokazowa winnica, plac zabaw dla najmłodszych i labirynt. Uroku miejscu dodają kaskady wodne i rosnąca na wzgórzu winorośl. Turystom polecamy zrobienie sobie pamiątkowego zdjęcia z napisem „I love Zielona Góra”.

park winnyŹródło: akcjedzieciece.pl

Ochla

Ochla jest jedną z zielonogórskich dzielnic, której historia sięga końca XII wieku. Za co Ochlę lubią mieszkańcy Zielonej Góry? Za masę atrakcji! W okresie letnim dzielnica ta kojarzy się głównie z Dziką Ochlą, czyli stawem położonym niedaleko drogi wyjazdowej z Zielonej Góry. Można tu poszaleć w parku linowym, wypożyczyć rower wodny czy wybrać się na dłuższy spacer. A co dla osób wolących zwiedzać niż biwakować? Muzeum Etnograficzne, które formalnie powstało w 1982 roku, to szansa na przeniesienie się w przeszłość. Jednym z najciekawszych obiektów w muzeum jest chałupa chłopska z 1675 roku. Dobrze bawić będą się również dzieci – skansen oferuje naukę przez zabawę, można spróbować ubić masło czy sprawdzić się w jednym z nie wykonywanych już zawodów.

ochla

Źródło: Polsko-Niemieckie Centrum Promocji i Informacji Turystycznej

Szlak Bachusikowy

Zielonogórski deptak jest jednym z najdłuższych ciągów pieszych w Polsce, dlatego też jest dużo miejsca dla jego niecodziennych mieszkańców! Jak na Winny Gród przystało, nasze miasto zamieszkują małe Bachusiki – skrzaty nawiązujące do lokalnych tradycji winiarskich. Pierwsze z nich pojawiły się w centrum miasta w 2010 roku. Od tamtego czasu ich populacja wzrosła, w mieście jest ich już blisko 50! Przyjmują śmieszne pozy, uśmiechają się do przechodniów i czekają na odkrycie!

szlak bachusikowy

Źródło: Polsko-Niemieckie Centrum Promocji i Informacji Turystycznej

Lubuski Szlak Wina i Miodu

Lubuski Szlak Wina i Miodu powstał by promować lubuskie jako krainę słynącą ze swoich winiarskich wyrobów. Ten szlak turystyczny to już ponad 60 różnych obiektów, w których można napić się regionalnego wina i spróbować pszczelarskich wyrobów. Trasa wycieczki zachęca do zapoznania się z ciekawą historią regionu zielonogórskiego, a malownicze winnice często zapierają dech w piersiach. Jeśli jednak nie mamy czasu na podróż Szlakiem Wina i Miodu możemy spróbować regionalnego wina w zielonogórskich restauracjach. Wyjątkiem nie jest restauracja ForRest – do naszych potraw polecimy najlepiej pasujące wina.

wino forrest

Wróć do góry - Forrest