+48 795 442 384
Rezerwacja Online
Rezerwacja

Od wieków ceniono je w Polsce za ich walory smakowe. Potrawy tworzone na bazie leśnych grzybów lub nimi urozmaicane to typowo polski charakter kuchni.

 

Grzyby nie tylko urozmaicają i podkreślają walory smakowe przyrządzanych potraw, ale niektóre wpływają również korzystnie na nasze zdrowie. Wartość odżywcza grzybów jest bardzo zróżnicowana i zależna przede wszystkim od ich rodzaju i pochodzenia. Zawierają witaminy A, C, D, PP i witaminy z grupy B, ale także sole mineralne potasu, wapnia, sodu, fosforu czy żelaza. Są szczególnie zalecane osobom walczącym z nadwagą, głównie dlatego, że posiadają sporą zawartość wody (80-90%) oraz błonnika.

Grzyby na polskich stołach

Już w zapiskach średniowiecznych pojawiają się wzmianki o wykorzystaniu grzybów w rodzimej kuchni. Pojawiają się one często w towarzystwie warzyw i szczególnie w dniach postnych. Jadano je od wczesnej wiosny do jesieni, dodając do różnych potraw, gotowanych i pieczonych mięs lub stosowano jako przyprawę. Natomiast przepisy na potrawy z grzybów czy z dodatkiem grzybów można znaleźć w pierwszej polskiej książce kucharskiej z 1682 roku – „Compendium ferculorum albo zebranie potraw”, autorstwa Stanisława Czarnieckiego.

 

grzyby w kuchni polskiej Forrest

 

Na przełomie XVII i XVIII wieku do Polski trafiły trufle, które stały się przysmakiem najzamożniejszych. Dodawano je do wystawnych potraw jak pieczone indyki, pieczona baranina czy filety ze szczupaka. W XVIII wieku na polskie stoły trafiły z kolei pieczarki, które z biegiem czasu staniały, dzięki czemu mogła sobie na nie pozwolić mniej zamożna społeczność i na dobre zadomowiły się w naszej kuchni.

Jak kiedyś jadano grzyby w Polsce?

Dawniej tradycją było jadanie grzybów zaraz po grzybobraniu, na miejscu. Pieczono je nad ogniskiem, niekiedy przekładając słoniną. Nabijano je na patyki lub kładziono na rozgrzanych kamieniach przy ognisku. Świeże i osolone grzyby pieczono i smażono również w domach, wykorzystując do tego smalec, słoninę, masło czy olej, nawet w towarzystwie jajek. Często chłopom i pasterzom służyły jako zamiennik mięsa – okraszali nimi gotowane ziemniaki czy podawali do chleba jako specjał równy wieprzowinie.

Z grzybów przyrządzano zupy z dodatkiem m.in. kasz, świeżej kapusty lub kiszonej, ziemniaków czy klusek. Popularnym daniem staropolskim były grzyby gotowane i przyrządzane na gęsto, które jedzono najczęściej z ziemniakami z masłem bądź słoniną, ale również z chlebem, kluskami, rybami czy ryżem. Stosowano je także jako farsz do gotowanych lub pieczonych pierogów, naleśników, pasztetów.

 

grzyby w kuchni polskiej

 

Polacy uwielbiają grzyby

Dziś nie wyobrażamy sobie polskiej kuchni bez grzybów. Przygotowujemy z nich sosy, farsze i dodatki. Często lądują na naszych stołach, a Polacy nieskrycie je uwielbiają. Grzyby leśne to nieodzowny element naszej tożsamości kulinarnej. Dodają charakteru i wyrazistości potrawie, głównie ze względu na ich bogaty smak i aromat – prawdziwki mają przyjemny, orzechowy posmak.

W kuchni ForRest również nie może zabraknąć grzybów. Tradycję doprawiania potraw grzybami wzbogaciliśmy o nowoczesne formuły. Nasza kuchnia garściami czerpie z przepisów naszych przodków i w nowoczesnej formie staramy się podać wyjątkowe, sezonowe potrawy. Zachęcamy do odwiedzin naszej restauracji, która otwarta jest również w poniedziałki i zapoznania się z naszym menu!

Wróć do góry - Forrest