+48 795 442 384
Rezerwacja Online
Rezerwacja

Czy obchodzenie Sylwestra to staropolska tradycja? Skąd wziął się pomysł świętowania wchodzenia w Nowy Rok? Jak obchodzimy tą niezwykłą noc w ForRest? Odpowiedź na te pytania znajdziecie w naszym najnowszym wpisie.

Pierwszy sylwester w historii

Zacznijmy od tego, skąd w ogóle wziął się pomysł na żegnanie starego i witanie nowego roku. Ta tradycja sięga co prawda czasów starożytnych, ale prawdziwą popularność zyskała znacznie później. Wszystko za sprawą chrześcijańskiej legendy, według której za panowania papieża Sylwestra II, w nocy z 999 na 1000 rok,  miał zostać uwolniony z lochów Watykanu smok Lewiatan, który zniszczy istniejącą cywilizację. Na szczęście tak się nie stało 😉 Zagrożenie minęło, a szczęśliwi ludzie wyszli na ulice świętować Nowy Rok. To właśnie z tej okazji, papież Sylwester II, po raz pierwszy w historii udzielił błogosławieństwa „Urbi et Orbi – Miastu i Światu”.

Polski sposób na Nowy Rok

Jeszcze do niedawna w noc sylwestrową strzelano z bicza, aby przegonić Stary Rok. Obecnie świętuje się strzelając korkami od szampana i pijąc toast, a na nocnym niebie rozbłyskują sztuczne ognie. Jednym z najpopularniejszych polskich przesądów jest zakaz sprzątania w Sylwestra! Dlaczego? Zamiatanie, odkurzanie, może wymieść z naszego domu szczęście. Istnieje też przesąd, o którym powinny wiedzieć wszystkie singielki, szukające szczęścia w miłości! Panny powinny uważnie słuchać rozmów wokół siebie – pierwsze imię męskie, które usłyszą po północy, będzie tym, które będzie nosił ich przyszły mąż.

Sylwestrowe tradycje na świecie

Co kraj, to tradycja. Chociaż nadejście Nowego Roku świętowane jest na całym świecie, w każdym zakątku świata spotkamy się z innymi tradycjami. W Stanach Zjednoczonych, najważniejszą tradycją jest noworoczny pocałunek. Wierzy się, że brak pocałunku zaraz po północy, będzie oznaczał samotność w nadchodzącym roku. Jak się okazuje, w niektórych państwach istotny jest kolor bielizny noszonej w Sylwestra. W Meksyku i Brazylii żółty kolor bielizny ma zapewnić sukces, czerwony miłość, biały pokój i harmonię, a zielony zdrowie. Niecodziennie Nowy Rok witają Duńczycy, którzy tłuką talerze! Tradycja nakazuje rozbijanie naczyń o drzwi przyjaciół i bliskich – im więcej tłuczonej porcelany pod drzwiami, tym więcej oddanych przyjaciół. Głośno jest w Japonii, ale nie za sprawą sztucznych ogni! Tradycja buddyjska nakazuje, aby dzwon w noc sylwestrową musi wybił aż 108 uderzeń! Ma to przynieść powodzenie i odgonić złe duchy.

Jak w Sylwestra bawią się Hiszpanie?

Jak wygląda sylwestrowa zabawa w gorącej Hiszpanii? Każdemu z 12 uderzeń zegara, musi towarzyszyć zjedzenie jednego winogrona. Ma to zapewnić 12 miesięcy powodzenia, sukcesów i pomyślności. Gospodarz powinien zadbać o to, żeby podczas jego sylwestrowego przyjęcia nie zabrakło dla nikogo tego owocu. A jak wygląda sama sylwestrowa zabawa? Hiszpanie świętują do białego rana! Oczywiście w gronie najbliższych znajomych i rodziny. Toast najczęściej wznoszony jest szampanem albo cavą (rodzaj wina musującego). Wierzy się, podobnie jak w krajach Ameryki Łacińskiej, że kolor bielizny ma znacznie. Najlepiej, jeśli będą to nowe, czerwone majtki! Przyniosą szczęście i dostatek.

Sylwester w Zielonej Górze – jak bawimy się w ForRest?

Biorąc przykład z Hiszpanów, stawiamy w tym roku na gorące rytmy! Przeniesiemy się na Półwysep Iberyjski, do świata flamenco, zmysłowej namiętności, feerii barw i stukotu obcasów. Sylwester w rytmie flamenco to obietnica szalonej i ekscytującej nocy! W ForRest ugościmy Was kieliszkiem orzeźwiającej Sangrii i przepysznymi hiszpańskimi specjałami. Oprócz naszego głównego motywu, szykujemy dla Was moc atrakcji. Oprócz gorących rytmów flamenco, będziemy bawić się do rytmów imprezowych klasyków – w świat disco wprowadzi nas niezawodny DJ PatyQ.  O północy powitamy Nowy Rok wspólnym toastem i pokazem sztucznych ogni.

Więcej informacji o najlepszym sylwestrze w Zielonej Górze znajdziesz na naszym blogu

Wróć do góry - Forrest