Na co dzień kontaktujemy się raczej z najbliższą rodziną, o losach dalszej dowiadujemy się albo z mediów społecznościowych, albo rodzinną pocztą pantoflową. Rzadko pamiętamy, że takie więzi też są ważne. Prawdziwą przyjemnością będzie spotkanie się raz na jakiś czas ze wszystkimi ciotkami, wujami i kuzynami. Jak to zrobić? Najlepiej zorganizować zjazd rodzinny.
Krok pierwszy – lista gości
Przyda się ktoś, kto doskonale zna drzewo genealogiczne rodziny i będzie kojarzył większość jej członków. Na podstawie takiej wiedzy będzie łatwiej utworzyć listę gości. Na początku warto też ustalić czy zaproszenia będziemy kierować do najdalszej rodziny czy wyłącznie do bliższych krewnych. Taka lista gości pozwoli określić ile osób mniej więcej może pojawić się na zjeździe rodzinnym i wybrać odpowiednie miejsce na organizację przyjęcia. Taka impreza to nie tylko rodzinny obiad czy kolacja – często potrzebny jest także nocleg, szczególnie dla osób, które przyjadą z innych miast.
Krok drugi – określenie budżetu
Zjazd rodzinny nie odbędzie się bez odpowiednich przygotowań. Wśród nich może znaleźć się znalezienie restauracji, hotelu, zamówienie kateringu czy zatrudnienie animatora zabaw dla najmłodszych członków rodziny. To wszystko oczywiście kosztuje, dlatego warto sporządzić na początku budżet imprezy. Pomyśl ile jesteście w stanie rodzinnie wydać na organizację takiego wydarzenia i czy wszystkie pomysły, na które wpadliście są rzeczywiście potrzebne. Jak pokazuje praktyka, zwykle koszt zjazdu rodzinnego pokrywany jest przez wszystkich gości – każdego z nich informujemy o koszcie uczestnictwa w imprezie.
Krok trzeci – wybór daty
Nie oszukujmy się, nie znajdziesz daty, która będzie odpowiadać każdej zaproszonej osobie. Jest jednak kilka wskazówek, które pomogą znaleźć termin pasujący większości zaproszonych gości. Po pierwsze, nie planuj zjazdu w okolicach ważnych świąt – Boże Narodzenie, Wielkanoc, Wszystkich Świętych ludzie wolą spędzać raczej w kameralnym gronie najbliższych osób, będąc do tego często w różnych rozjazdach. Ważne jest też, żeby termin ustalić odpowiednio wcześniej, by każdy mógł zaplanować swój czas. Pamiętaj, że część zaproszonych osób pewnie przyjedzie na miejsce z innych miast czy nawet państw. W takich sytuacjach znajomość daty dużo wcześniej jest niezwykle istotna.
Krok czwarty – wybór miejsca
Żaden zjazd rodzinny nie odbędzie się bez wybranego miejsca! To, gdzie zorganizowane będzie przyjęcie zależy od liczby osób – jeśli zapraszacie wyłącznie bliską rodzinę, może się okazać, że duży dom dziadków będzie idealny. Przy dużej liczbie gości, albo gdy nie masz ochoty organizować wszystkiego samodzielnie, możesz znaleźć restaurację, która pomyśli o wszystkim za Was. Dobrze, jeśli będzie to miejsce, które wie jak ważna jest rodzina i kieruje się przede wszystkim takimi wartościami. Przykładem jest właśnie restauracja ForRest, która jest rodzinnym biznesem od lat prowadzonym z pasją i niezwykłą serdecznością. Dbamy o to, żeby każdy cieszył się u nas swobodą, beztroską i mógł odciąć się od codzienności w zaciszu naszych pięknych ogrodów. Pamiętaj, że zjazd rodzinny organizowany jest przede wszystkim by przeżyć wartościowe, rodzinne chwile, które zapadną w pamięci każdego członka rodziny na długi czas.
Szukasz miejsca na uroczystość rodzinną? Sprawdź ofertę ForRest.