Coraz więcej par decyduje się na wzięcie ślubu poza Urzędem Stanu Cywilnego. Jakie formalności należy załatwić wcześniej i jak przygotować się do ślubu w plenerze?
Ślub na pięknej plaży, przy zachodzie słońca i tylko w gronie najbliższych… Ile razy ten kadr z filmu robił na Tobie wrażenie? Nie musisz wzdychać do swoich marzeń, ślub w zachwycającej scenerii jest możliwy! Dlaczego warto zdecydować się na taki pomysł i jak się do tego zabrać?
Dlaczego warto wziąć ślub w plenerze?
Ślub w plenerze jest opcją dla par, które planują wzięcie wyłącznie ślubu cywilnego, bez organizowania uroczystości kościelnej. To przede wszystkim rozwiązanie, które zapadnie w pamięć Wam i Waszym gościom – piękne otoczenie, świeże powietrze, romantyczna atmosfera. To też niesamowite pole do popisu jeśli chodzi o pomysłowość i dekoracje ślubne – w zasadzie nie potrzeba wiele, a prostota jest kluczem do sukcesu. Dlaczego? To właśnie przestrzeń wokół Was będzie najpiękniejszą ozdobą ślubną, prawda? Zdecydowanym plusem takiego wyjścia jest też prywatność uroczystości – nie stoicie na korytarzu USC czekając wśród innych par na swoją kolej. Zaślubiny będą bardzo prywatne, bez przypadkowych osób. Ten dzień ma być najpiękniejszym dniem w życiu Młodej Pary! Warto zdecydować się na romantyczną scenerię, wyznanie uczucia a nie suche odczytanie formułki w urzędowym pomieszczeniu.
Organizacja ślubu w plenerze – od czego zacząć?
Możliwość organizacji ślubu w plenerze Polacy mają od 2015 roku, kiedy zmieniono ustawę o aktach stanu cywilnego. Wcześniej jedyną możliwością organizacji ślubu poza murami Urzędu Stanu Cywilnego była sytuacja, w której jeden z narzeczonych nie mógł stawić się na miejscu, na przykład ze względu na chorobę. Aktualnie uroczystość zawarcia małżeństwa może obywać się wszędzie, pod warunkiem, że miejsce nie zakłóca powagi i dostojności ceremonii. Wybierzcie zatem plener, który będzie uroczysty, bezpieczny i podkreślający powagę wydarzenia.
Formalności z Urzędem Stanu Cywilnego
Zawarcie ślubu cywilnego poza Urzędem Stanu Cywilnego wiąże się przede wszystkim z dodatkową opłatą, którą należy uiścić. Według ustawy o aktach cywilnych, opłata ta nie może przekroczyć połowy przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej ogłoszonego przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego. W praktyce jednak, opłata ta jest stała i wynosi 1000 zł. Co składa się na tę kwotę?
Do podstawy oszacowania kwoty opłaty dodatkowej przyjęte zostały nakłady na zakup kompletnego stroju dla kierownika urzędu stanu cywilnego wraz z akcesoriami odzieżowymi, usługami fryzjerskimi i konserwacją odzieży, nabyciem insygniów z wizerunkiem orła ustalonym dla godła RP oraz patery na obrączki wraz z usługami ich konserwacji – napisano w uzasadnieniu. Pod uwagę wzięto też wynagrodzenie dla zastępcy kierownika USC (dla zapewnienia ciągłości pracy urzędu) oraz koszty dojazdu na miejsce uroczystości.
Źródło infor.pl
Chcąc zawrzeć związek małżeński w plenerze, Para Młoda musi wystąpić do kierownika Urzędu Stanu Cywilnego z prośbą o udzielenie ślubu poza urzędem. We wniosku powinno być wskazane dokładne miejsce, w którym odbędzie się uroczystość.
Strona techniczna ślubu w plenerze
Oczywiście oprócz formalności związanych z samym aktem zawarcia małżeństwa, trzeba też wybrać i odpowiednio przygotować miejsce ceremonii. Pary najczęściej decydują się na organizację ślubu i wesela w tym samym miejscu – może to być hotel czy restauracja, która dysponuje pięknym i dużym ogrodem. To całkiem rozsądne rozwiązanie, biorąc pod uwagę niepewność pogody. W razie oberwania chmury, uroczystość można przenieść do budynku. W ForRest możesz liczyć na pomoc z ustawieniem krzeseł i przygotowaniem dekoracji. W naszych ogrodach mieliśmy przyjemność oglądać już wiele plenerowych ślubów, które za każdym razem zachwycały! Romantyczna atmosfera podczas tej podniosłej chwili potęgowana jest śpiewem ptaków i szumem drzew. Ten moment na pewno na zawsze zostanie w Waszej pamięci.
Sprawdź naszą ofertę na ślub w plenerze w Zielonej Górze