Zielona Góra była najdalej na północ położonym w Europie punktem, gdzie istniały winnice. Na tych terenach uprawiano winorośl już w XIV wieku! Powoli tradycja się odradza.
Pobliskie ukształtowanie terenu, nasłonecznienie, a także sprzyjający klimat pozwoliły z powodzeniem uprawiać na tych obszarach winorośl. Pierwsze udokumentowane historyczne informacje o zielonogórskich winnicach pochodzą z 1314 roku. Pod koniec XVIII wieku w Zielonej Górze pracowało 48 winogrodników, a wokół miasta funkcjonowało 2200 winnic. To właśnie tu rozpoczęto również produkcję pierwszego w Niemczech szampana, przy którym pracował francuski specjalista sprowadzony z Éparnay w Szampanii.
Tradycje winiarskie na tych terenach są bardzo bogate. Ich elementem stało się również Winobranie, które hucznie obchodzono w mieście. Odbywało się ono zawsze we wrześniu, nawiązując do dawnych obrzędów zakończenia zbiorów z winnic. W najnowszym okresie historii miasta powrócono do jego celebrowania. Nic dziwnego, kultura wina i winiarstwa bardzo mocno zakorzeniona jest w Zielonej Górze.
Winobranie w Zielonej Górze
Obecnie Zielona Góra nadal utożsamiana jest z winnicami i produkcją win, a w świadomości wielu ludzi uznawana jest za winiarską stolicę Polski. Nic dziwnego, województwo lubuskie przoduje pod względem powierzchni upraw w naszym kraju, a wokół samej Zielonej Góry powstaje coraz więcej winnic. Winobranie, które obchodzone jest na początku września trwa z reguły 7-9 dni, podczas których odbywają się liczne imprezy oraz jarmark winobraniowy, gdzie prezentowane są regionalne produkty, w tym lubuskie wina.
Najbardziej efektownym elementem zielonogórskiego winobrania jest korowód, który przechodzi główną ulicą miasta. Za jego organizację odpowiada Teatr Lubuski, zapraszając do współpracy szczudlarzy, teatry uliczne, miejskie stowarzyszenia i organizacje, a także samych zielonogórzan, w tym uczniów szkół. Cały orszak podąża za symbolem winobrania – Bachusem (bóg wina i rozkoszy), a na jadących platformach prezentują się również poszczególne winnice. W 2018 roku Winobranie obchodzone będzie 8-16 września.
Lubuska kuchnia związana z winoroślą i winami
Na lubuskich stołach nie może zabraknąć regionalnego wina, ale również innych przysmaków powiązanych z winoroślą. Bardzo popularną potrawą w naszym regionie są gołąbki zawijane w liście winorośli. Nasza restauracja ściśle współpracuje z pobliską Winnicą Miłosz z Łaz, której wino zdobyło Grand Prix Winobranie 2011 i 2014 oraz Grand Prix Magazynu Wino 2015. Oferujemy go często do naszych potraw.
Zapraszamy serdecznie do naszej restauracji i skosztowania potraw z naszego menu!