+48 795 442 384
Rezerwacja Online
Rezerwacja

Kto nie lubi otrzymywać prezentów? Poznajcie historię obdarowywania innych upominkami. Jak to się wszystko zaczęło?

 

Święta Bożego Narodzenia oraz poprzedzający je czas jest nieodzownym elementem naszej kultury. Nie wyobrażamy sobie tego momentu bez rodzinnych spotkań, odwiedzin, przygotowywania wyśmienitych potraw na stół wigilijny, strojenia domu oraz choinki czy przede wszystkim obdarowywania najbliższych prezentami. Prezenty tak bardzo wrosły w naszą świąteczną codzienność, że w okresie grudnia robimy to dwa razy – na Mikołaja (6 grudnia) oraz pod choinkę (Święta Bożego Narodzenia). Skąd jednak wzięła się tradycja dawania podarunków?

Tradycja stara jak świat…

Cała tradycja nie jest jednak związana ściśle z chrześcijańskim świętem, ani z jakimkolwiek innym świętem. Idea wręczania prezentów powstała długo przed narodzinami Chrystusa i prawdopodobnie wywodzi się od prastarej praktyki handlu wymiennego. Bardziej polegało to na wymianie towarów – jeśli sprzedawano towar o określonej niskiej wartości płacono za niego przedmiotem o znacznie wyższej wartości. Trzeba zaznaczyć, że ówczesne prezenty były oznaką prestiżu i szacunku, a nieodwzajemniony upominek mógł stać się plamą na honorze. Rzadko jednak dochodziło do sytuacji, w której wymieniano się wystawnymi i drogimi prezentami.

Coraz bardziej świątecznie…

Wręczanie sobie prezentów z okazji świąt ma swoje początki u Starożytnych Rzymian, którzy w ten sposób świętowali Saturnalia, będące jednym z najważniejszych świąt rzymskich. Bogaci mieszkańcy Imperium wręczali sobie drobne, srebrne przedmioty, zaś ubożsi np. świece i gliniane figurki. Jeszcze w połowie I wieku p.n.e. obchodzono to święto przez kilka dni! – Od 17 do 23 grudnia.

Następnie tradycję wręczania upominków wiązano z kultem św. Mikołaja z Miry, który żył na przełomie III i IV wieku. W Polsce ta tradycja  rozpoczęła się dopiero w XIX wieku w domach mieszczańskich i we dworach, gdzie pojawiał się przebrany św. Mikołaj w biskupich szatach, a towarzyszył mu anioł bądź diabeł. Mikołaj trzymał w swoim ręku rózgę. Co ciekawe w różnych regionach Polski Mikołaj przybiera inne postacie. Są wśród nich Gwiazdor, Dzieciątko Jezus, Aniołek, Jusuf czy biały konik szemel.

prezenty tradycja

Wizerunek św. Mikołaja jaki znamy obecnie – czyli starszy pan z białą brodą w czerwonym ubraniu i czapce został przyjęty od Coca-Coli. To właśnie na początku XX wieku stworzono reklamę, w której pojawił się znany nam obecnie Santa Claus. Przypisano do niego również legendę, jakoby mieszkał z elfami w odległej Laponii.

Dziś obchodzimy dzień św. Mikołaja, podczas którego zgodnie z tradycją dzieci znajdują prezenty pod poduszką. Jednak prawdziwy czas obdarowywania siebie prezentami jeszcze przed nami. Jeśli nie wiesz co dać swoim bliskim pod choinkę sprawdź nasze propozycje oryginalnych prezentów w postaci autorskich zestawów kosmetycznych – ZOBACZ.

Wróć do góry - Forrest